כיצד מבצעים תיקון מרזב חיצוני

מרזבים חיצוניים בפרט, וכל סוגי המרזבים באשר הם, מהווים כלי עזר חשוב מאוד, במיוחד בעונות החורף בהם הגשמים רבים וכמויות המים העלולות להצטבר על גגות הבתים רב הולכות וגדלות. כמו כן, קורים לעיתים מקרים, כמו בכל דבר אחר שהוא, בהם עלולה להיווצר איזושהי בעיה במרזב, ובכך תפקידו התקין נפגע.

לעיתים הדבר מתבטא בנזילות ודליפות מהמרזב, לעיתים הדבר מתבטא הסתימות במרזב, ובכך בהצפות בתעלת הניקוז ועוד. אם כך, עולות שאלות כגון מה עלינו לעשות במקרה בו התפקוד של המרזב נפגם, כיצד עלינו לתקן אותו ועוד. התשובה לכל השאלות הללו תמונה בתהליך תיקון המרזב. אם כן, נדון כעת בשאלה – כיצד מבצעים תיקון מרזב חיצוני?

תוֹכֶן הָעִניָנִים

מהו מרזב חיצוני?

אם כן, בין אם ידוע לרובנו ובין אם לא, קיימים שני סוגים עיקריים של מרזבים – המרזב החיצוני (המוכר יותר) והמרזב הפנימי. המרזב הפנימי, כשמו כן הוא, מורכב בפנים יסודות הבית, המשרד הוא כל מקום בו מותקן המרזב.

מה הכוונה? מרזב פנימי מורכב בדרך כלל בעת בניית הבית, כאשר צינור המרזב אינו גלוי לעיני כל, אלא חבוי בין שתי דפנות הקיר. אופיו של מרזב זה מעניק אסטתטיות מירבית לבית, ומונע מהמרזב לפגוע במראהו החיצוני של הבית.

כמו כן כאמור, קיים סוג נוסף של מרזבים, ואלו הם מרזבים חיצוניים. סוג זה של מרזבים מולבש על הדופן החיצונית של המבנה וגלוי לעיני כל, כפי שכולנו מכירים את המרזב הסטנדרטי. אף על פי שמרזב זה פוגע באופן כזה או אחר במראה החיצוני של הבית, יש לו יתרון רב על המרזב הפנימי.

מרזב חיצוני מהווה מרזב קל ופשוט לתיקון מאחר שהנגישות לכל אחד מחלקי המרזב פשוטה, נוחה במיוחד ואינה דורשת חפירות, קדיחות וכדומה, בדומה לתהליך תיקון מרזב פנימי.

 

בעיות העלולות לצוץ במרזב – מתי נזדקק לתיקון מרזב חיצוני

ישנן בעיות רבות העלולות לצוץ במרזבים, בין אם מדובר במרזב פנימי ובין אם מדובר במרזב חיצוני. כאמור, ללא קשר בסוג הבעיה שנוצרה, הטיפול והתיקון של הבעיה במרזב חיצוני פשוט ונוח בהרבה, אך עם זאת ישנן כמה בעיות שיכולות להיגרם אך ורק במרזב זה. אם כן, בין הבעיות הקיימות בקרב מרזבים חיצוניים ניתן למנות מספר בעיות שכיחות מיתר הבעיות.

  1. סתימות במרזב – הבעיה הנפוצה ביותר בקרב כלל המרזבים היא בעיית הסתימות במרזב. בעיה זו יכולה להיווצר מגורמים רבים אשר גורמים לחסימה של זרימת המים במקום מסוים, ובכך להוביל לסתימה שגורמת במקרים רבים להצפות במרזב. אם כן, בין הגורמים השונים הגורמים לסתימות במרזב ניתן למצוא חדירה על ענפים או עלים יבשים לתעלת המרזב, קינון של ציפורים בתעלת המרזב או בפתחי המרזב השונים ועוד.
  2. שברים וניתוקים לאורך המרזב – כחלק העובדה שמרזב חיצוני גלוי וחשוף לעיני כל, הוא חשוף גם כן לנזקי מזג האוויר השונים וכן לכוחם של בני האדם. ראשית, בשל החשיפה לתנאי מזג האוויר, מרזב חיצוני עלול להתעקם, להישבר וכן להתנתק בחלקים מסוימים לאורך המרזב. זאת בעיקר כתוצאה מסופות עזות המכות במרזב, הכוללות רוחות וגשמים. גורם נוסף שנאמר הוא בני האדם. מרזב שלא מטופל ונשמר כראוי, חשוף לכוחם של בני האדם, ולעיתים מתקיימים מקרים בהם מתעקם, נשבר או מתנתק המרזב ממקומו.
  3. סדקים וחורים – כאמור, חשיפת המרזב לעולם החיצון גורמת לבעיות רבות. בין הבעיות מצויה בעיית הסדקים והחורים העלולים להיווצר במרזב מסיבות שונות. בין הסיבות ניתן למצוא את בעלי החיים השונים אשר מכרסמים את חלקי המרזב השונים ובכך גורמים לסדקים ולחורים במרזב. סיבה נוספת היא השחיקה של המרזב לאורך זמן, אשר גורמת גם היא לסדקים במקומות מסוימים במרזב, אשר גורמים לדליפות של מים.

 

כיצד מבצעים תיקון מרזב חיצוני

תיקון מרזב חיצוני מחולק לשני שלבים עיקריים ושלב נוסף אשר אינו מתבצע ברוב המקרים, אך מהווה שלב חשוב בעל חשיבות רבה. את תיקון המרזב מומלץ לבצע על ידי בעל מקצוע מומחה בתחום, בכדי לוודא שתהליך התיקון יתבצע באופן איכותי, בטוח ומקצועי ככל הניתן, ללא בעיות נוספות שעלולות להיגרם מלבד הבעיה הנוכחית. אם כן, שלושת השלבים בתהליך תיקון מרזב חיצוני הם הכרה וזיהוי, תיקון ולעיתים בדיקה.

 

הכרה וזיהוי הבעיה

השלב הראשון בתהליך תיקון מרזב חיצוני הוא שלב הזיהוי וההכרה של הבעיה במרזב. שלב זה מבסס את כל תהליך תיקון המרזב, ולכן ככל שהוא יתבצע באופן איכותי יותר כך תהליך התיקון של המרזב יהיה איכותי גם הוא. כמו כן, תהליך זה מבהיר את הדרכים האפשריות לטיפול בבעיה.

 

תיקון המרזב

השלב השני והעיקרי ביותר, הוא מן הראוי שלב תיקון המרזב. שלב זה כאמור, מתבסס על השלב הקודם, ובמהלכו מתבצע התיקון אשר משתנה בין בעיה לבעיה. השוני בין הטיפולים השונים נוצר בעקבות העובדה כי לכל בעיה קיימת דרך פתרון שונה, אשר דורשת מיומנויות שונות, כלי עבודה שונים וכו'.

 

בדיקה

השלב השלישי והאחרון הוא שלב הבדיקה. כפי שניתן להבין משמו, שלב זה נועד על מנת לוודא שלא נגרמו בעיות אחרות כתוצאה מתהליך התיקון של המרזב. כמו כן כמובן, בראש ובראשונה תהליך זה נועד על מנת לוודא שהבעיה תוקנה ושהכל עובד כראוי.